Entertainments News

Afrimma Awards 2016 Winners Complete List

Written by king mos

wp-1476648371310

Take a look at the comprehensive list of winners.

Best Male West Africa                          

  • Wizkid – Nigeria
  • Bisa Kdei – Ghana
  • Serge Beynaud – Ivory Coast
  • Olamide – Nigeria      (Winner)
  • Flavour – Nigeria
  • Carlou D – Senegal
  • Davido – Nigeria
  • Sarkodie – Ghana

Best Male North Africa

  • Amr Diab – Egypt        (Winner) 
  • Tamer Hosny – Egypt
  • Chawki – Morocco
  • Mohammed Hamaki – Egypt
  • Douzi – Morocco
  • Saad Lamjareed – Morocco
  • Khaled – Algeria
  • Saber Rebai – Tunisia

Best Female West Africa

  • Tiwa Savage – Nigeria
  • Yemi Alade – Nigeria
  • Efya – Ghana              (Winner) 
  • Vivian Chidid – Senegal
  • Mz Vee – Ghana
  • Dobet Gnahore – Ivory Coast
  • Adiouza – Senegal
  • Almok – Togo

Best Female North Africa

  • Samira Said – Morrocco
  • Ibtissam Tiskat – Morocco (Winner) 
  • Angham – Egypt
  • Sandy – Egypt
  • Amal Maher – Egypt
  • Latifa – Tunisia
  • Amani Swissi – Tunisia
  • Jannat Mahid – Morocco

Best Male East Africa

  • Diamond Platnumz – Tanzania (Winner) 
  • Eddy Kenzo – Uganda
  • Jacky Gosee – Ethiopia
  • Ali Kiba – Tanzania
  • Bebe Cool – Uganda
  • Sauti Sol – Kenya
  • Dynamq – South Sudan
  • Jose Chameleon – Uganda

Best Female East Africa

  • Victoria Kimani – Kenya
  • Vanessa Mdee – Tanzania
  • Ester Aweke – Ethiopia
  • Tsedenia Gebremarkos – Ethiopia
  • Linah – Tanzania
  • Knowles Butera – Rwanda
  • Sheebah Karungi – Uganda
  • Akothee – Kenya          (Winner)

Best Male Central Africa

  • Fally Ipupa – Congo
  • Magasco – Cameroon
  • Ferre Golla – DRC
  • C4 Pedro – Angola       (Winner)
  • Stanley Enow – Cameroon
  • Franko – Cameroon
  • Fabregas – Republic of Congo
  • Kyaku Kadaff –Angola

Best Female Central Africa

  • Anna Joyce – Angola
  • Laurette La Perle – Congo
  • Betty Akna – Equitorial Guinea
  • Charlotte Dipanda – Cameroon
  • Chikune – Namibia
  • Daphne – Cameroon       (Winner) 
  • Rennis – Cameroon
  • Arielle T – Gabon

Best Male Southern Africa

  • AKA – South Africa          (Winner) 
  • Black Coffee – South Africa
  • The Dogg – Namibia
  • Vee Mampeezy – Botswana
  • Dj Bongz – South Africa
  • Emtee – South Africa
  • Roberto – Zambia
  • Cassper Nyovest – South Africa

Best Female Southern Africa

  • Zonke – South Africa
  • Miss Lira – South Africa
  • Ice Queen Cleo – Zambia
  • Lizha James – Mozambique
  • Pah Chihera – Zimbabwe
  • Nnunu Ramo Gotsy – Botswana
  • Busiswa – South Africa
  • Chikune – Namibia       (Winner)

Best African Group

  • Sauti Sol – Kenya       (Winner) 
  • Radio & Weasel – Uganda
  • Os Moikanos – Angola
  • Bracket – Nigeria
  • Mi Casa – South Africa
  • R2Bees – Ghana
  • Bana C4 – Congo
  • Yamoto Band – Tanzania

Crossing Boundaries With Music Award

  • C4 Pedro – Angola
  • Wizkid – Nigeria       (Winner)
  • Maitre Gims – Congo
  • Tinie Tempah – Nigeria
  • MHD – Senegal
  • Ayo Jay – Nigeria
  • STL – Kenya
  • Rotimi – Nigeria

Best African DJ USA

  • Dj Tunes – Nigeria
  • Dj Amin – Ethiopia
  • Dozzy Ross – Nigeria
  • Dj Deemoney – Nigeria    (Winner)
  • Dj Akua – Ghana
  • Dj Silent Killer – Caribbeans
  • Dj Fully Focus -Kenya
  • Dj Rell – Sierra Leone

AFRIMMA Video of The Year

  • Flavour – Champion
  • Emma Nyra ft Patoranking – For My Matter (Remix)
  • Sauti Sol ft Ali Kiba – Unconditional Bae
  • Bisa Kdei – Brother Brother  (Winner)
  • Akothee ft Diamond – My Sweet Love
  • Stanley Enow ft AKA and Locko – Bounce
  • Phyno ft Olamide – Fada Fada
  • Korede Bello ft Tiwa Savage – Romantic

Best Gospel

  • Frank Edwards – Nigeria
  • Uche Agu – Nigeria
  • Willy Paul – Kenya    (Winner) 
  • SP Koffi Sarpong – Ghana
  • Icha Kavons – Congo
  • Ntokozo Mbambo – South Africa
  • Sinach – Nigeria
  • Sonnie Badu – Ghana

Best Newcomer

  • Adekunle Gold – Nigeria
  • Reekado Banks – Nigeria
  • Harmonize – Tanzania    (Winner) 
  • Falz – Nigeria
  • Locko – Cameroon
  • Nathi – South Africa
  • Kofi Kinaata – Ghana
  • Humblesmith – Nigeria

Best Video Director

  • Justin Campos – South Africa
  • Godfather – South Africa
  • Clarence Peters – Nigeria
  • Patrick Elis – Nigeria     (Winner) 
  • Mysta Adrenalyne – Cameroon
  • Enos Olik – Kenya
  • Phamous Films – Ghana
  • Savy Filmz – Uganda

Music Producer of The Year

  • Young John – Nigeria
  • Masterkraft – Nigeria     (Winner) 
  • Dr Fizol – Uganda
  • Kaywa – Ghana
  • Visita – Kenya
  • Tweezy – South Africa
  • Tud Thomas – Tanzania
  • Dj Coublon – Nigeria

Best African Dancer

  • Kaffy Dancequeen – Nigeria
  • Ezinne CEO – Nigeria
  • Brenda Derry – Cameroon   (Winner) 
  • Sherrie Silver – Rwanda
  • La Petite Zota – Ivory Coast
  • Eddy Wizzy – Uganda
  • Moses Iyobo – Tanzania
  • Roxy Roberts
  • Best Rap Act

    • Phyno – Nigeria    (Winner)
    • Olamide – Nigeria
    • Aka – South Africa
    • Sarkodie – Ghana
    • Cassper Nyovest – South Africa
    • King Kaka Sungura – Kenya
    • Octopizzo – Kenya
    • Prodigio – Angola

    Best Collaboration

    • Reggae Blues – Harrysong , Kcee , Iyanya, Olamide and Orezi   (Winner) 
    • Finally by MasterKraft ,Flavour and Sarkodie
    • Mr. Eazi ft Efya – Skin Tight – Ghana
    • Diamond Platnumz ft Aka – Make Me Sing
    • Wizkid X Dj Maphorisa – Soweto Baby
    • Kiff No Beat ft Dj Arafat – Approchez Regardez
    • Lil Kesh ft Patoranking – Is it Because I Love You
    • J Martins ft Yousosour Ndour – Time is Now

    Song of The Year

    • Sauti Sol ft Ali Kiba – Unconditional Bae
    • Franko – Coller La Petite
    • Reggae Blues – Kcee, Harrysong, Orezi, Iyanya and Olamide
    • Bisa Kdei – Mansa
    • Tekno – Duro       (Winner) 
    • Kiss Daniel – Mama
    • Phyno ft Olamide – Fada Fada
    • Diamond Platnumz ft Aka – Make Me Sing

    Artist of The Year

    • Flavour – Nigeria    (Winner) 
    • Diamond Platnumz – Tanzania
    • Sarkodie – Ghana
    • Wizkid – Nigeria
    • Aka – South Africa
    • Tiwa Savage – Nigeria
    • Sauti Sol – Kenya
    • C4 Pedro – Angola

    Dancehall Act of the Year

    • Timaya – Nigeria
    • Stonebwoy – Ghana
    • Buffola Soldier – Zimbabwe
    • Burna Boy – Nigeria
    • Mc Norman Ganja -Uganda
    • Samini – Ghana
    • Patoranking – Nigeria
    • Shatta Wale – Ghana     (Winner) 

    AFRIMMA Caribbean Artist of The Year

    • Morgan Heritage
    • Alaine
    • Machel Montano   –    (Winner) 
    • Sean Paul
    • Konshens
    • Busy Signal
    • Tarrus Riley
    • Olatunji

 

About the author

king mos

Leave a Comment