Entertainments EVENTS

Benue Youth Choice Awards 2016 Nominations List

bycareal.png.jpg
Written by PeterPiper


The maiden edition of Benue Youth Choice Award holds on 5th March 2016.
Voting Starts on 20th January 2016 and ends 29th February 2016.
Here is the nominations list… Congratulations!

Enterpreneur Of The Year
• Nguvan Ikyenge (Lush Events)
• James Photography
• Love Idoko (The Dream Centre)

Music Act Of The Year (Male)
• Tk Swagg
• Danni Vembs
• Flexo
• Shogzi
• Biggie Brown
• Emperor Swags

Music Act Of The Year (Female)
• Naomi Da Believer
• Floxzy
• Jayn Phoenix
• Kiral

Best Dance Act Of The Year
• G-virus
• The Ark
• Transformers
• Genesis

Entertainment Personality Of The Year
• Mc Smart
• Mc Federefo
• Pst Nicodemus
• Morgan Zaya

On Air Personality Of The Year
• Henry Ipole (Radio Benue)
• Oryiman Tser (Harvest FM)
• Steve The Mop (Joy FM)
• Johnicks (Johnicks Studio Villa)

Business Personality Of The Year
• Mr Andrew Ayabam (Steam Fast)
• Chief Michael Aondoakaa (Miva Rice)
• Chief Michael Akinkumi (Tito)

Gospel Artiste Of The Year
• Limoblaze
• Kole Wiliams
• Drakare
• Chris Ade

TV Personality Of The Year
• Charles Abah
• Terna Umah
• Hembafan Tilley Gyado
• Maryanne Deji Adetoye

Movie Of The Year
• Mimidoo
• Tyom Ibugh
• Afanyo
• Dooshima

Fashion Designer Of The Year
• Sildek Style City
• Lucid Clothings
• C-brainz Stitches
• Dericks Dim Fashion

Blog Of The Year
• Eazygist.com
• Friendsmade.net
• Benue.com.ng
• Wowzagist.com
• Freshbaze.com
• Makhits.com
• Queendoosh.com

Athlete Of The Year
• Douglas Ache (Lobi Stars)
• Imenger Jnr (Lobi Stars)
• Terna David (Dream Foot)

Award For Charity/Humanitarian Service
• Nguvan Ikyenge
• Alex Adum
• Rev. Fr. Solomon Mfa Ukeyima

Award For Rights Advocacy
• Mrs Mwuese Mnyim
• Miss Ruth Agbo
• Mrs Josephine Akioyamen
• David Habba

Graphic Designer Of The Year
• 360 Dezigns
• Steven Eki
• Slim G
• Viti

Award Of Excellence
• Nguvan Ikyenge
• Oche Edeh Nelson
• Emmanuel Adole Egbe
• Alexander Peter Idoko

Model Of The Year
• Salome Agum
• Jude Igila
• Deborah Iorliam
• Peter Abah

DJ Of The Year
• Dj Penny
• Dj Tony
• Dj Samflame
• Dj Sead

Best Indigenous Actor/Actress
• Patra Uchir
• Sughnen Daudu
• David Mela
• Michael Tule

Best Indigenous Football Club
• Dream Foot FC
• Young Professionals FC
• Wadata Stars FC
• North Bank United FC

SPECIAL CATEGORY
1. Man Of The Year
2. Student Of The Year
3. Lifetime Achievement Award

About the author

PeterPiper

Leave a Comment